Pazar, Mayıs 26, 2024

Adana Arkeoloji Müzesi Adana

Adana Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgiler Adana Seyhan

1924 yılında kurulmuş olan Adana Arkeoloji Müzesi, Adana ve çevresinde bulunan pek çok arkeolojik esere ev sahipliği yapıyor. Günümüzde Reşatbey’deki binasında hizmete açık olan Adana Arkeoloji Müzesi, 1972 yılına kadar sürekli yer değiştirmek durumunda kalmış. Kuruluş yıllarında Polis Dairesi’nde ziyarete açık olan müze, 1928’de şu an yıkık vaziyette olan Caferpaşa Camii Medresesi’ne, sonrasındasında ise Kuruköprü Rum Kilisesi’ne taşınmış. Etnografya Salonu ise 1935’te eklenmiş Adana Arkeoloji Müzesi’ne.

Adana ve çevre illerde gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin sergilendiği Adana Arkeoloji Müzesi, Hitit, Asur, Fenike, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait pek çok esere ev sahipliği yapıyor. O dönemlerden günümüze miras kalmış heykeller, kitabeler, lahitler, steller, mimari parçalar ve taş eserler Adana Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen tarihi eserlerden yalnızca bazıları. Müzenin en değerli eserlerinin ise lahitler olduğunu söyleyebilmemiz mümkün.

Eğer yolunuz bir gün Adana’ya düşecek olursa, Adana Arkeoloji Müzesi’ni de ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Adana Seyhan bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Adana Arkeoloji Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikFeke Kalesi Adana
Sonraki İçerikVarda Köprüsü Adana
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR