Pazar, Nisan 21, 2024

Adana Kalesi Adana

Adana Kalesi Hakkında Bilgiler Adana Seyhan

İlkçağlarda yapıldığı tahmin edilen Adana Kalesi, maalesef günümüze yalnızca sur kalıntılarını taşıyabilmiş yapılarımızdan biri. Tepebağ çevresinde yer alan bu sur kalıntılarını araştıran uzmanlar, hem kalıntıların izlerinden hem de yazılı kaynaklardan Adana Kalesi’nin eski zamanlardaki sınırlarını çizmek için çalışıyorlar.

Tarihte birçok medeniyetin egemenliği altına alınan Adana, Abbasiler’in egemenliği altındayken yaptırılmış Adana Kalesi. 781 yılında eski kalenin yıkılıp yerine çok daha görkemli bir kale yaptırılmasıyla Adana’nın sınırları da doğuda Seyhan Nehri, güney ve batıda ise kale surları olmak üzere çizilmiş oldu. Kalenin şehre giriş kapılarından biri Taşköprü’de bulunuyormuş. Ancak o da imar çalışmaları ötürüsıyla yıkılmış. Evliya Çelebi Seyahatname eserinde Adana Kalesi’ni şu şekilde tasvir etmiş; ‘Dört köşeli çevresi dört yüz adımdır. Yedi kulesi, iki kapısı vardır’.

Adana Kalesi’nin sonunu getiren ise Osmanlı’ya karşı ayaklanma baştan Kavalalı Mehmet Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa’ymış. İbrahim Paşa, Adana’dan çekilirken ardında hiçbir iz bırakmamak adına önce şehirdeki cephaneliği havaya uçurmuş, sonrasındasında ise Adana Kalesi’nin surlarını yıktırmış. 1836 yılında yıkılan surlar, ne yazık ki tekrar yapılmamış.

Şimdilerde yalnızca sur kalıntılarını görebileceğiniz Adana Kalesi’ni, ilk Adana gezinizde ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Adana Seyhan bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Adana Kalesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR