Çarşamba, Nisan 17, 2024

Zeyn Hotel

Ağyatan Kuş Cenneti Adana

Ağyatan Kuş Cenneti Hakkında Bilgiler Adana Karataş

Adana’nın ünlü Ceyhan Nehri’nin yatak değiştirmesi, deniz hareketleri ve Ceyhan Nehri’nin taşıdığı alüvyonların birikmesi ile birlikte meydana gelen Ağyatan Gölü, şimdiki halini almış olan bir baraj gölü olma özelliği taşıyor.

Göl ile birlikte birlikte tüm alanı kaplayan Ağyatan Kuş Cenneti, ortalama 3100 hektarlık bir alana sahip. Denize dar bir boğaz ile birlikte bağlantı kuran Ağyatan Kuş Cenneti, yırtıcı kuş, pelikan ve leyleklerin göç yolu üzerinde bulunuyor aynı anda. En derin yeri yaklaşık 0-3 metre arasında değişen Ağyatan Gölü’nün suları, Ceyhan Nehri’nden etkilendiği için çok az tuzlu. Ancak taşkın dönemlerinde göle bol miktarda tatlı su karışıyor.

Saz ve kamıştan meydana gelen çok zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Ağyatan Kuş Cenneti’nde, göl ile birlikte deniz arasında yüksek kumullar yer alıyor. Gölün içerisinde sazan, yılan balığı gibi tatlı su balıkları ile birlikte kefal ve levrek gibi deniz balıkları da yaşıyor.

Sizin de yolunuz bir gün Adana’ya düşerse eğer, şehrin en önem arzeden doğal güzelliklerinden biri olan Ağyatan Kuş Cenneti’ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Adana Karataş bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Ağyatan Kuş Cenneti

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikFeke Kalesi Adana
Sonraki İçerikVarda Köprüsü Adana
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR