Perşembe, Mayıs 23, 2024

Alacahöyük Müzesi Çorum

Alacahöyük Müzesi Hakkında Bilgiler Çorum

Çorum-Alaca ilçesinin Alacahöyük beldesinde yer alan Alacahöyük Müzesi’nde bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan buluntular sergilenmektedir. Tunç Çağı ve Hitit döneminin önem arzeden merkezlerinden biri olan bölgede 1935 yılında başlayan kazılar sonucu 4 farklı uygarlığın izleri ortaya çıkarılmıştır. Burada yapılan kazılar aynı anda ülkemizin ilk ulusal kazılarından biri olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

Özellikle tarih meraklıları için muhteşem bir koleksiyon sergilenen Alacahöyük Müzesi’nde Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig dönemlerine ait pek çok esere rastlanmaktadır. Müze ilk olarak 1940 yılında açılmış, 1982 yılında bugün bulunduğu ören yeri içerisindeki binaya taşınmış ve son olarak 2011 yılında yeniden düzenlenmiştir. Eski Tunç Çağı’na ait olan 13 kral mezarı müzede sergilenen en önem arzeden parçalar arasında yer almaktadır. Müzede sergilenen ve ilginizi çekecek öteki eserlerin bazıları ise şu şekildedir; Kalkolitik dönemden kalan seramikler, yöreye ait halılar, kilimler, ahşap tarım aletleri, dokuma tezgahları, hayvan figürleri, kemik süs eşyaları ve Osmanlı döneminden kalan kesici ya da silahlı aletler.

Günün birinde Çorum’a yolunuz düşerse hem ören yerini hem de müzeyi gezme imkanı bulabileceğiniz Alacahöyük’ü seyahat planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin. Böylece Alacahöyük Müzesi’nde yer alan onlarca eseri çok daha yakından görebilir, geçmiş dönem hakkında çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çorum

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Alacahöyük Müzesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR