Pazar, Nisan 21, 2024

Foça Map

Anamur Müzesi Mersin

Anamur Müzesi Hakkında Bilgiler Mersin Anamur

Anamur Müzesi, tadilat sebebiye müze geçici olarak ziyarete kapalıdır.

Mersin’in sahil kentlerinden bir olan Anamur tarihi dokusu ile birlikte öne çıkmaktadır. İlçenin en ünlü tarihi dokusu olan Anemurium Antik Kenti’nde Amerikalı ve Kanadalı bilim adamları tarafından 1960 yılında bilimsel arkeolojik kazılar başlatılmıştır. Anamur aynı anda Yörüklerinde yaşadığı bir bölge olmasından ötürü etnografik birçok kültürü de bünyesinde barındırmaktadır. Bölgede çıkarılan ve gelecek nesillere aktarılması gereken tarihi ve kültürel dokuya sahip öğeler için de Anamur Müze binasının ilk temeli 1976 yılında atılmıştır.

1990 yılında binanın tamamlanmasından sonrasında 1992 yılında teşhir ve tanzim çalışmaları sonuçlandırılmıştır. Bu zamana kadar sağlıklı bir müze binasının olmaması sebebiye; Anemurium kazılarında ortaya çıkarılan eserler Alanya Müzesi’nde, ilçe çevresinde ele geçen öteki eserler ise Silifke Müzesi’nde korunmuştur.

1984 yılında Anamur Müzesi hizmet vermeye başlamış ve Anamur ve çevresinde kültür ve tabiat varlıklarının tespit çalışmaları sürdürülmüş, 1985 ve 1986 yılları Bozyazı (Nagidos) nekropolü ve Mamure Kalesi içindeki Rig Manoi Antik Kenti kalıntılarında kurtarma kazısı çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Müze binasının üst katında idari odalar, kütüphane, fotoğrafhane, konferans salonu, alt katında ise kafeterya, etnografik ve arkeolojik seksiyonlar, eski eser depoları ve laboratuvar bulunmaktadır. Konferans salonunda eski eser kaçakçılığının önlenmesine yönelik eğitici nitelikte dia gösterileriyle, resim, heykel, fotoğraf vb. gibi sergiler düzenlenmektedir. Etnografik seksiyonda geleneksel sanatlarımızdan örnekler, folklorik eşyalar ve niello yöntemiyle savatlanmış kılıçlar, çoban tabancaları, filigre yöntemiyle yapılmış gümüş sallama, gerdanlık küpeler, çeşitli farklı takılar, bakır kazan ve tabaklar, yün çorap, uçkur, peşkir, heybe, kuşak, tütün ve para kesesi, deve yuları, saat örnekleri yer almaktadır.

Mersin Anamur bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Anamur Müzesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR