Pazar, Mayıs 26, 2024

Kemer Map

Ankara Üniversitesi Ankara

Ankara Üniversitesi Hakkında Bilgiler Ankara Yenimahalle

Ankara Üniversitesi, Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan ve 1946 yılından bu yana eğitim veren bir devlet üniversitesidir.

Cumhuriyet misyonunu milletle bütünleştirmiş bir üniversite olan Ankara Üniversitesi, üniversite kanunu ile birlikte kurulan ilk üniversite olma unvanını taşımaktadır. Ankara Üniversitesi; Atatürk ilke ve inkılaplarını yurt geneline ulaştırmak üzere, temeli bizzat Atatürk tarafından atılmış olan bir üniversitedir. Ankara Üniversitesi’nde ilk olarak Cumhuriyet’in yeni hukuk düzenini sağlaması adına yeni hukukçuları yetiştirmek üzere 1925’te Hukuk Mektebi kurulmuştur. Daha sonrasındaki yıllarda tüm fakülteler ve bölümler sırasıyla birbirini takip ederek çoğalmaya devam etmiştir.

Ankara Üniversitesi; 18 fakülte, 1 konservatuar, 1 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 14 enstitü, 48 lisans, 11 önlisans, 246 doktora, 333 master ve 49 araştırma ve uygulama programı ile birlikte öğretim hayatını sürdürmektedir. 67.574 öğrenci sayısı ve ortalama 11.000 personeli ile birlikte eğitim veren Ankara Üniversitesi, Ankara’nın en önem arzeden üniversiteleri arasında yerini korumaktadır.

Şehir merkezinde olan, Aşti Otobüs Terminaline 6 km ve Ankara Esenboğa Havalimanı’na 30 km mesafede bulunan Ankara Üniversitesi’ne, özel araçlar ve çeşitli farklı toplu taşıma araçları ile birlikte basitca ulaşım sağlanabilmektedir.

Ankara Yenimahalle bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Ankara Üniversitesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikPrestij Evren Otel
Sonraki İçerikKing Hotel Guvenlik
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR