Perşembe, Mayıs 23, 2024

Artemis Tapınağı İzmir

Artemis Tapınağı Hakkında Bilgiler İzmir Selçuk

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, Efeslilerin ilk yerleşim yeridir. Tapınak 127 sütunludur ve 36 sütunu kabartmalıdır. Mitolojinin izlerini taşıyan kentin 125 metre uzunluğu, 65 metre genişliği vardır ve kalıntıları M.Ö. 6. yüzyıla kadar dayanır.

Artemis aynı anda bakir olduğu için kutsallaşmıştır. Efes’in tanrıçası olan Artemis’in ilk türbesi M. Ö. 800’lü yıllara dayanmaktadır. Diğer adı Diana olan tanrıça, Yunan mitolojisindeki Artemis değildir. Yunan tanrıçası Artemis av tanrıçasıdır; Efes Tanrıçası olan Artemis ise doğurganlık ve bereket tanrıçasıdır.

Tapınak dönem dönem tahrip olmuş ve tekrar yapılmıştır. Efes, büyük bir ticaret limanı olunca buradaki tapınak çok daha büyük inşa edilmiştir. Ayrıca Artemis’in heykelinin kopyaları günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İzmir hem tatil yapmak için hem de tarihi yerleri gezmek için en uygun yerlerden biridir. Bereketin ve doğurganlığın tanrıçası Artemis’in adını taşıyan bu antik kenti gezmek hikaye okumaya benzeyen. Hayatınızın en güzel hikayesini dinlemek için Artemis Tapınağı’nı mutlaka ziyaret edin.

İzmir Selçuk bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Artemis Tapınağı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikForno Balat
Sonraki İçerikLiparis Resort Hotel Spa
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR