Perşembe, Mayıs 23, 2024

Artuklu Sarayı Diyarbakır

Artuklu Sarayı Hakkında Bilgiler Diyarbakır Diyarbakır Merkez

Artuklu Sarayı, tarihte Anadolu Beylikleri olarak bilinen dönemde Diyarbakır’da inşa edilmiştir. 1961-1962 yıllarında yapılan kazılarla da ortaya çıkan bulgulara göre; 13. yüzyılın başlarına ait olduğu saptanan sarayın, Artukoğullarından Nasirüddin Salih Bin Muhammet tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Artuklu Sarayı 16. yüzyıla kadar çeşitli farklı amaçlarla kullanılagelmiş olan Diyarbakır Surları içinde kalan saray, zamanla günümüzde Viran Tepe olarak bilinen yerde olup toprak altında gömülü kalmıştır. Saray kalıntılarının büyük bölümü halen gömülü olmakla birlikte, kazı ve restorasyona dönük çalışmalar devam etmektedir.

İncelemeler sonucunda öte yandan sarayın haçvari bir düzende ve dört eyvanlı bir plan şemasında yapıldığı ortaya çıkmıştır. Eyvanların birleştiği kare planlı bölümde fıskiyeli bir havuz da çıkarılmıştır. Zengin renkli taş mozaik ve çini süslemelerle çok gösterişli olan sarayın renkli taş ve cam küplerden oluşan mozaik süslemeleri de Türk Mimarisinde ilk kez burada görülmektedir.

Saray duvarlarının büyük bir bölümünün çinili olduğu da duvar kalıntılarından anlaşılmaktadır.

Diyarbakır Diyarbakır Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Artuklu Sarayı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikAycan Otel
Sonraki İçerikFame Residence Beach
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR