Pazartesi, Nisan 15, 2024

Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi Isparta

Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi Hakkında Bilgiler Isparta

Tarihi değer yüksek yapılar içinde gösterilen Aya Baniya ya da Aya Payana Kilisesi, Isparta ilinin en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak görülen yerlerinden Turan Mahallesi sınırları içinde yer alır. Araştırmalar sonucunda yaklaşık 1750’li yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Tarihi kilisenin ana aksı kuzey-güney istikametindedir. Aya Baniya ya da Aya Payana Kilisesi dikdörtgen planlı, üç nefli ve apsislidir. 15 x 26 m ölçülerine sahip kilisenin kuzey, batı ve doğudan birer giriş kapısı mevcuttur. Kilise tavanı ahşaptan yapılmış olup dışı harçla sıvanmış çapraz tonozla örtülüdür ve on sütun üzerine oturtulmuştur. Kilise sütunlarının içi ahşap olup dışı sıvalıdır. Sütunlar kaidesiz ve korint başlıklıdır.

Apsis, tabanı ana mekandan 70 cm çok daha yüksektedir. Apsis altta üç büyük üstte üç küçük pencere ile birlikte aydınlatılmaktadır. Apsis dışta beşgendir. Pencere pervazları dıştan kesme taşlarla kemerli yapılmıştır. Tarihi kilise 1993 yılında Göller Bölgesi Projesi dahilinde restorasyon kapsamına alınmıştır. Ancak kilise üzerinde fazla bir yenileme çalışması yapılamamıştır. Bunun üzerine 1999 yılında Aya Baniya Kilisesi’nin çatısı tamamıyla yenilenmiştir.

Isparta

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR