Perşembe, Mayıs 23, 2024

Babalı Köyü Kocaeli

Babalı Köyü Hakkında Bilgiler Kocaeli Kandıra

Adı, sanı henüz duyulmamış, Kocaeli’nin en uzak ve el değmemiş sahillerinden biridir Babalı. Buralara gelenlerin birçoğu Kerpe, Kefken ve Cebeci’yi ziyaret ettikten sonrasında, Babalı’ya uğramadan geçip gidiyor. Oysa Babalı, Karadeniz’in masmavi sularıyla cezbeden, upuzun kumsalı ve bakir doğasıyla, görüp görebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Sessiz ve sakin bir tatil düşleyenler için en doğru adres olan Babalı’nın el değmemiş doğasına hayran kalmamak elde değil.

Babalı, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesine 30 km mesafede bulunan, sessiz, sakin bir köy. Kalabalık şehir hayatından biraz olsun uzaklaşmak isteyenlerin ve ailelerin gözdesi olabilecek bir tatil bölgesi aynı anda. Babalı, Kandıra ilçesine en uzak sahil şeridi olması özelliği ile birlikte de dikkat çekiyor.

Her ne kadar tatil için uzak olduğu düşünülse de, denizin hijyenikliği tatilcilerin buraya akın etmesi için yeterli bir neden. Kefken ve Cebeci’den sonrasında, Babalı’nın da yavaşça keşfedilmesi, buraya olan konaklama ihtiyacını da birlikteinde getiriyor. Bu nedenle de bölgede ufak butik pansiyonlar kurulmaya başlanmış bile. Hatta bölge yerlileri, evlerini pansiyona dönüştürerek, tatilcilerin konaklama ihtiyaçlarına bir nebze de olsa karşılık veriyorlar.

Babalı, bir burnun üzerine kurulmuş. Ön tarafı kayalık, sol tarafı Dikili’ye, sağ tarafı ise doğuya, kum plaja bakıyor. Zaman zaman Karadenizli yunus balıklarının Babalı sahillerine vurduğu gözlemleniyor. Babalı’nın yabancısı olan bizlere ilginç gelebilecek bu olay, yerli halk tarafından benimsenmiş durumunda.

Babalı’ya ulaşmak ise sanıldığı kadar zor değil aslında. Nereden gelecek olursanız olun, aynı rotayı izlemeniz gerekiyor. Öncelikle Kocaeli, İzmit üzerinden Kandıra’ya gelerek, ardından aynı yol üzerinden Babalı’ya ulaşabilirsiniz. Zaten yol üzerindeki levhalar sizi Babalı Sahili’ne yönlendirecektir.

Aradığınız huzuru Babalı’da bulmanızı dileriz. Konaklama seçeneklerini değerlendirmek için Kocaeli otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller.

Kocaeli Kandıra bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Babalı Köyü

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR