Çarşamba, Nisan 17, 2024

Bulgar Eksarhlığı İstanbul

Bulgar Eksarhlığı Hakkında Bilgiler İstanbul Şişli

Bulgar Eksarhlığı, Otosefal Bulgar Ortodoks Kilisesi’nin resmiyetteki adıdır. Eksarhlık, 1945’de Patrikhane tarafından tanınarak ve 1953 yılında Bulgar Patrikliği’ne dönüştürülmüştür.

Rum patriğinin ikamet ettiği binaya Patrikhane, Bulgar ruhani liderinin ikamet ettiği yere de Eksarhhane denmektedir.

Osman İmparatorluğu döneminde Sultan Abdülaziz’in 28 Şubat 1870 tarihli ferman-ı hümayun ile birlikte Bulgar Eksarhlığı kuruldu. O döneme kadar Osmanlı’da geçerli olan millet sistemine göre Bulgarlar da Rum Ortodoks Milleti’ne mensuptur denildiği için böyle bir makama ihtiyaç duyulmuştur.

Bulgar İsyanları’nın filiz verdiği ve Bulgarlar’ın Rum Ortodoks baskısından ayrılmak için hareketlenmeye başladıkları 1840’larda başlayan mücadele 1870 tarihli ferman ile birlikte sonuçlandırılmıştır. Ortalama 30.000 Bulgar kökenli Osmanlı Devleti vatandaşının yaşadığı İstanbul’da bir Eksarhhane kuruldu. 1872 yılında ise Patrikhane, Eksarhhane ile birlikte ilişiğini kesmiştir.

1908 yılında bağımsızlığını ilan eden Bulgaristan’a Eksarhhane’nin taşınması gündeme gelmiştir. 1913’de de Balkan Savaşı’larının sona ermesi ile birlikte Sofya’ya taşınmıştır. Taşınmasıyla birlikte de İstanbul’daki kurum “Eksarh Vekilliği”ne dönüştürülmüştür.

1945 yılında “Eksarh Vekilliği”nin Patrikhane’ye bağlanmasıyla birlikte Eksarhhane’nin faaliyetleri de sona erdirilmiştir.

İstanbul Şişli bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bulgar Eksarhlığı

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR