Perşembe, Mayıs 23, 2024

Bursa Kent Müzesi Bursa

Bursa Kent Müzesi Hakkında Bilgiler Bursa Bursa Merkez / Osmangazi

Bursa Kent Müzesi, tarihi kent yeşil Bursa’nın merkezinde tarihi bir binadadır. 8 bin yıla yakın köklü bir tarihe sahip olan Bursa’nın tarih sayfalarındaki tüm gelişimine yer veren Bursa Kent Müzesi, Osmangazi ilçesi Heykel semtinde yer alıyor. Anadolu ve Osmanlı kültürünün hem gelişim hem de oluşum sürecinde ön planda bir kent olan Bursa, bu nedenle belge ve eşyalar gibi günümüze kadar gelen her değerli eser bakımından çok zengindir. Kent hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceğiniz yaşayan bu müze ise üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmektedir.

Üç katlı bir binada hizmet veren Bursa Kent Müzesi’nin zemin katında ‘Uygarlıklar Kenti Bursa’ isimli galeri bulunmaktadır. Bu katta kronolojik olarak Bursa’da kurulan ilk uygarlıklardan, Osmanlı dönemi ve Kurtuluş Savaşı’na kadar uzanan Bursa tarihi hakkında bilgi verilmektedir. Çağdaş Bursa ismini taşıyan ikinci galeride ise kentin Cumhuriyet döneminden günümüze kadar geçirdiği dönem anlatılmaktadır.

Bursa Kent Müzesi’nin ilk katında ise kentin gelenek ve göreneklerinden, tarihine damga vuran isimlerine kadar her şeyin anlatıldığı Yaşam Kültürü Bursa galerisi yer almaktadır. Müzenin bodrum katına gelecek olursak ‘Tarihi Esnaf Sokağı’ olarak isimlendirilen bu katta; El Sanatları Çarşısı, İpek Kenti Bursa ve Üreten Bursa galerilerine rastlanmaktadır.

Siz de pazartesi günleri hariç haftanın her günü hizmet veren müzeyi 09.30 ile birlikte 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilir, Bursa tarihine çok daha yakından tanıklık edebilirsiniz. Müzenin girişinde ücretsiz olarak verilen sesli rehberlerden alarak müze içindeki her nokta hakkında çok daha detaylı bilgiye ulaşabileceğinizi de hemen hatırlatalım.

Bursa için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Bursa otelleri adresini ve Bursa gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Bursa Bursa Merkez / Osmangazi bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Bursa Kent Müzesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR