Pazar, Nisan 21, 2024

Büyük Deniz Gölü Rize

Büyük Deniz Gölü Hakkında Bilgiler Rize Çamlıhemşin

Büyükdeniz Gölü, Kaçkar Dağları’nda yer alan buzul göllerinden en büyük olanıdır. Kaçkar Dağları, Türkiye’nin kuzeyinde, Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan bir sıradağdır. Kaçkarlar, Kuzey Anadolu Dağları’nın doğudaki bölümünü oluşturur. Doğusundaki zirvelerin birçoğu 3500 metrenin üzerindeyken, batısındaki zirveler 2000 metre kadar bir rakıma sahiptir. En yüksek noktası olan Kaçkar Kavrun Dağı’dır ve 3932 metredir.

1994 yılında milli park olarak ilan edilen Kaçkar Dağları’na yerli ve yabancı turistler; dağcılık, kaya tırmanışı, trekking, rafting ve kayak gibi sporlar için gelmektedir. Dağların ve buzul göllerinin önem arzeden bir bölümü doğal park sınırları içinde bulunmaktadır.

Kaçkarlar’ın en popüler doğa harikası ise Dilberdüzü’nden önce yer alan Büyük Deniz Gölü’dür. Büyük Deniz Gölü Kaçkarların yemyeşil ormanları arasından masmavi bir şekilde göz kırpar. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında bulunan Büyük Deniz Gölü doğaseverlerin ilgi odağıdır.

Kaçkar Dağları’na ve Büyük Deniz Gölü’ne en basit ulaşım Rize – Pazar – Çamlıhemşin – Ayder Yaylası üzerinden sağlanmaktadır.
Kaçkarlarda yürüyüşü gerçekleştiren doğa tutkunları ve sporcular, yaz aylarının ortasına kadar çevresinden karın kalkmadığı 3 bin 368 metre yükseklikteki Büyük Deniz buzul günlünde yüzmektedirler.

Rize Çamlıhemşin bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Büyük Deniz Gölü

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR