Perşembe, Temmuz 25, 2024

Cumhuriyet Tarihi Müzesi Eskişehir

Cumhuriyet Tarihi Müzesi Hakkında Bilgiler Eskişehir Odunpazarı

23 Nisan 1994 tarihinde Anadolu Üniversitesi tarafından Eskişehir’in Odunpazarı semtinde kurulan Cumhuriyet Tarihi Müzesi, 1916 yılında inşa edilen Numune Mektebi binasının restore edilmesi sonucu ziyarete açılmış. Cumhuriyet tarihinin anlatılması ve bu tarihin önem arzeden eserlerinin sergilenmesi amacını güden müze, Kurtuluş Savaşı eserleri ile birlikte başlıyor.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi’nde sergilenen eserler arasında Mustafa Kemal’in hayatına ve Kurtuluş Savaşı’nın destanını anlatan unsurlar bulunuyor. Bununla birlikte, Cumhuriyet devrimlerini anlatan eserler, yakın tarihin sosyolojik ve siyasal ifadesiyle alakalı kitaplar ve çeşitli farklı eserler de görülmeye değer. Kurtuluş Savaşı dönemini anlatan 131 orijinal fotoğrafın bulunduğu Cumhuriyet Tarihi Müzesi’nde; Çanakkale Savaşı fotoğrafları, kongrelerden kareler ve Büyük Taarruz dönemini anlatan fotoğraflar insanın içine işleyecek kadar etkileyici.

Nusret Mayın Gemisi, Yavuz, Bandırma Vapuru gibi tarihte önem arzeden yer etmiş gemilerin maketleri, tüm ayrıntılarıyla başarılı bir şekilde resmedilmiş. Müzenin en dikkat çekici öteki eserleri ise hiç şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyaları. Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Atatürk’ün kılıcına, tabancısına, bastonuna ve hep yanında taşıdığı eşyalarına ev sahipliği yapıyor.

Sergilenen kitaplar ise paha biçilmez kültür eserleri olarak müzedeki yerlerini alıyorlar. Cumhuriyet tarihini ayrıntılı bir şekilde anlatan bu kitapların bazıları, günümüzde piyasada dahi bulunmuyorlar. Elbette ki bu kitapları önem arzeden yapan unsur piyasada bulunmamaları değil. Her biri eşsiz eserler sıfatı taşıyor. Cumhuriyet Tarihi Müzesi’nin en kıymetli varlıklarından biri de gazete arşivi. 1926-1980 yılları arasında, yani 54 yılın tüm günlük gazeteleri sergileniyor müzede. Müzenin içerisinde yer alan salonda, çeşitli farklı görsel eserler de izlenebiliyor.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi, bu ülkede yaşayan herkesin kesinlikle ziyaret etmesi gereken müzelerden biri. İlk Eskişehir ziyaretinizde mutlaka ama mutlaka Cumhuriyet Tarihi Müzesi’ni görmelisiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Eskişehir Odunpazarı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR