Perşembe, Temmuz 25, 2024

Dursun Fakih Türbesi Bilecik

Dursun Fakih Türbesi Hakkında Bilgiler Bilecik Bilecik Söğüt

Dursun Fakih, Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna şahitlik etmiş bir Türk bilgini. Karaman doğumlu olan Dursun Fakih, Şeyh Edebalı’nın öğrencisi olup, tefsir, hadis ve fıkıh bilimlerini okumuş. Daha sonrasındasında ise Şeyh Edebalı’nın kızıyla evlenerek hem kendisinin damadı hem de Osman Gazi ile birlikte bacanak olmuş. 1299 yılının Eylül ayında Karacahisar’ın fethedilmesinin arıdndan Osman Gazi adına Cuma Hutbesi’ni okuyan ve Cuma namazını kıldıran Dursun Fakih, bu sayede hem Osman Gazi’nin hür ve istiklal sahibi bir devlet başkanı olduğunu hem de Osmanlı Devleti’nin istiklalini tüm dünyaya ilan etmiş oldu.

Tüm bunların neticesinde Osmanlı Devleti’nin ilk imam hatibi ve ilk kadısı olma unvanına kavuşan Dursun Fakih, Anadolu’da milli birlik ve milli kültür birliğinin oluşmasına hizmet eden bir Türk büyüğü olarak 1327 yılında hayata gözlerini yummuş. Dursun Fakih’in türbesi, günümüzde Bilecik Söğüt’te, görkemli bir tepenin üzerinde, her yıl yüzlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.

Bilecik Söğüt’e bağlı Küre Köyü’nde varlığını sürdüren Dursun Fakih Türbesi, 550 rakımlı bir tepe üzerine inşa edilmiş. Çevreye son derece hakim bir konumda bulunan türbeden, hijyenik ve açık bir havada Şeyh Edebali Türbesi de görülebiliyor. İki türbe arasındaki mesafe ise 14,5 km.

Olur da bir gün yolunuz Bilecik’e düşerse eğer, Dursun Fakih Türbesi’ni de görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Bilecik Bilecik Söğüt bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Dursun Fakih Türbesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikDilek Yarımadası Aydın
Sonraki İçerikMorrian Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR