Pazar, Mayıs 26, 2024

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi Kars

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi Hakkında Bilgiler Kars Kars Merkez

Kars’ın Zavot Köyü’nde (Boğateğe Köyü) yer alan Ekomüze Zavot Peynir Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi olma özelliği taşıyor. Müzenin amacı, peynir kültürünü belgelemek, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak. Geleneksel kaşar ve gravyer yapımını halen çok daha sürdüren sayılı köylerden biri olan Zavot Köyü’nün halkı, eski bir mandırayı restore etmişler ve ortaya da Ekomüze Zavot Peynir Müzesi çıkmış. Birleşmiş Millet Kalkınma Programı (UNDP) da destek vermiş bu projeye.

Bir gün Kars’a geldiğinizde, mutlaka Zavot Köyü’ne uğramalısınız. Burada sadece Ekomüze Zavot Peynir Müzesi’ni gezmekle kalmayacaksınız, hem peynirlere lezzetini veren çeşitli farklı bitkilerden yapılan çayları deneyimleyecek hem de bu bitkilerle beslenen yöresel Zavot inekleri ile birlikte tanışacaksınız. Bu ineklerden sağılan sütleri ve bu sütlerden yapılan kaşar ve gravyer peynirinin tadına doyamayacaksınız. Zavot Köyü’nün mandıralarında tamamen organik ve kendi mahsulleri olan ürünlerle hazırlanan benzeyensiz bir kahvaltı yapma şansına da erişebilirsiniz.

Hem bu peynirlerin nasıl yapıldığına şahit olmak hem de damak tadınızı şenlendirmek için en yakın anda Ekomüze Zavot Peynir Müzesi’ni ve Zavot Köyü’nü ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Kars Kars Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikLikya Adrasan Otel
Sonraki İçerikCan Garden Resort
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR