Pazartesi, Haziran 24, 2024

Elaiussa Sebaste Mersin

Elaiussa Sebaste Hakkında Bilgiler Mersin Erdemli / Kızkalesi

Kral yolu, sağlık dilekleri anlatılan 800 yıllık hamam, 1500 yıllık lahitler, amfi tiyatro… Koskoca bir tarihin yattığı bu antik kent Mersin’de adı az duyulmuş olan Elaiussa Sebaste’dir. Antik kent sınırları içerisinde yer alan Ayaş beldesinin altında yatıyor, maalesef ki. Günümüzde bir kısmı görülebilen kentin MÖ 2. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Antik kentteki kazılar dönem dönem de olsa halen devam etmektedir. Günümüze kadar sadece küçük bir kısmının gün yüzüne çıkarıldığı kentin büyük bir bölümü ise birçok antik kentte olduğu gibi hala toprak altında.

Zeytinlik anlamına gelen Elaiussa şehrinin kurulması ve Strabon‘a göre Romalıların egemenliği altındayken verilen isim olan Sebasta kentleri ile birlikte birleşiminden doğan Elaiussa Sebaste Antik Kenti, iki tarafından genişçe koyların olduğu bir ada şeklindeymiş. Bu kent deniz ticareti açısından da çok önem arzeden bir noktada yer alıyormuş. Doğu ve batı arasındaki ticareti sağlayan önem arzeden bir liman kenti görevi üstlenen Elaiussa Sebaste, zamanla önemini yitirmeye başlamış.

Elaiuse Sebaste Antik Kenti, Mersin ile birlikte Kızkalesi arasında yer alan Ayaş beldesinde yer alıyor. Silifke – Mersin yolu üzerine olan ve Kızkalesi’ne 4 km uzaklıkta olan kent, Mersin’e 55 km mesafede. Günümüzde ücretsiz gezilebilen antik kent ne yazık ki koruma altında değildir.

Mersin Erdemli / Kızkalesi bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Elaiussa Sebaste

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikObam Termal Resort Spa Hotel
Sonraki İçerikGrand Eras Erciyes
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR