Cuma, Mayıs 26, 2023

Ermenek Kalesi Karaman

Ermenek Kalesi Hakkında Bilgiler Karaman

Karaman’ın Ermenek ilçesinde kayalık bir alanın üzerine yapılmış olan kale kalıntısının tarihi hakkında çok fazla bilgi yok.

Hangi yıl yapıldığı bilinmeyen Ermenek Kalesi’nin özellikle Karamanoğulları için önem arzeden bir kale olmuştur. Her ne kadar bulunduğu ilçenin adını almış olsa da, geçmişte Firan Kalesi olarak biliniyor.

Evliya Çelebi Seyahatname adlı kitabında; “’Göklere ser çekmiş kırmızı bir dağın ortasında Tanrı kudreti ile birlikte yapılmış bir kaledir. Ben karada ve denizde 32 yılda 18 padişahlık yer gezdim böyle bir kale görmedim. Mutlaka gezilmeli görülmelidir. Bu kale Tanrının kudret eliyle yapılmıştır. Hendeği ve kuleleri yoktur, zaten bunlara ihtiyaç da yoktur. Kale eşsizdir. Yalnız şarka bakan küçük bir kapısı vardır. Bu kapıya dahi 140 kademe ağaç merdivenle çıkılır, bir yanı ağaç korkuluktur. Kalenin içinde 40-50 kadar kargir ev vardır. İçinde bir can vardır. Kayalardan ab-ı hayat gibi bir su çıkar, aşağıya akar. Velhasıl övmekle insanın aciz kalacağı emsalsiz bir kaledir. Kalenin dizdarı ve 18 neferi vardır.”’ sözleriyle kale hakkında bilgi vermiştir.

Kale çoğunlukla savunma amaçlı kullanılmış olsa da, bir dönem hapishane kullanıldığı bilinir.

Karaman

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Ermenek Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikMeşale Cafe
Sonraki İçerikSakaeli Kaya Mezarları Çankırı
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR