Çarşamba, Nisan 17, 2024

Hane Hotel

Eskişehir Havacılık Müzesi Eskişehir

Eskişehir Havacılık Müzesi Hakkında Bilgiler Eskişehir

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nün karşısında bulunan Eskişehir Havacılık Müzesi, 1998 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Havacılık Parkı olarak da bilinen müzenin bahçesinde, çeşitli farklı tip ve modellerde sivil ile birlikte savaş uçakları, kapalı müze alanında ise; pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve çeşitli farklı uçak motorları sergileniyor.

1. Hava İkmal ve Bakım Komutanlığı tarafından hayata geçirilen Eskişehir Havacılık Müzesi, 2011 yılında Anadolu Üniversitesi ve komutanlık arasında imzalanan protokol gereği üniversiteye devredilmiş. 2011’den önce bakımı ve ziyaret sorumluluğunun asker kontrolünde olduğu müzede, şu an tamamen sivil çalışan istihdam edilmiş durumda.

Açık alanda çok sayıda uçağın sergilendiği müzede, hala çok daha kullanılan modeller de bulunuyor. Faaliyette olan modeller arasında; bir tane F-4 Ağır Bombardıman Uçağı ve C4 Nakliye Uçağı gibi uçaklar da mevcut. Elbette ki bu uçakların ömrü çoktan dolmuş ve restore edildikten sonrasında Eskişehir Havacılık Müzesi’ne yerleştirilmişler. Bu uçakların biraz ile birlikterisinde; çok daha önce kafe olarak kullanılan ve geçmişte Kıbrıs Savaşı sırasında hasar görmüş, onarıldıktan sonrasında da müzeye konmuş bir nakliye uçağı, polis helikopteri, çeşitli farklı amaçlarla kullanılan ve tarihi değere sahip olan uçaklar yer alıyor.

Eskişehir Havacılık Müzesi, pazartesi ve salı günleri haricinde haftanın her günü, 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyarete açık. “Hava Müzesi” tramvay durağında inerek, Eskişehir Havacılık Müzesi’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Eskişehir

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Eskişehir Havacılık Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikZağnos Paşa Camii Balıkesir
Sonraki İçerikAdaboğazı Muğla
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR