Çarşamba, Nisan 17, 2024

Eskişehir Tren Garı Eskişehir

Eskişehir Tren Garı Hakkında Bilgiler Eskişehir Eskişehir Merkez / Eskişehir Tepebaşı

TCDD’nin Eskişehir’deki ana istasyonu olan Eskişehir Tren Garı, Eskişehir’in Eskişehir Tepebaşı ilçesine bağlı olan Hoşnudiye semtinde faaliyet gösteriyor. İstanbul-Ankara Tren Hattı, Eskişehir-Konya Tren Hattı ve Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı güzergahları arasında, Eskişehir Tren Garı da bulunuyor.

Eskişehir Tren Garı binasının temeli, ilk olarak dönemin Ulaştırma Bakanı Yümnü Üresin tarafından 19 Haziran 1953 yılında atıldı. İnşası hızla devam eden Eskişehir’in modern gar binasının açılışı, 4 Kasım 1955 günü mahalli bir törenle yapıldı. Törene Maliye Vekili Hasan Polatkan, Nafıa Vekili Kemal Zeytinoğlu, Eskişehir Milletvekilleri, Devlet Demiryolları 1. İşletme Müdürlüğü Erkanı ile birlikte çok sayıda vatandaş katılmış. 3075 m2’lik bir alan üzerinde bulunan Eskişehir Tren Garı’nın yeni binasının projeleri, Profesör Orhan Safa tarafından hazırlanmış olup, yaklaşık 1 milyon 780 bin liraya mal olmuş.

TCDD Eskişehir Tren Garı içerisinde Eskişehir Gar Demiryolları Müzesi de yer alıyor. 1998 yılında ziyarete açılan müzede, eğitim ön planda tutularak, telgraf makinesinden lokomotife kadar demiryolu ulaşımı ve ile birliktetişiminde kullanılmış alet ve araçlar, tarihi belgeler, yayınlar ve giysiler sergileniyor. Bir demiryolu kenti olan Eskişehir’e yakışır bir müze olan Eskişehir Gar Demiryolları Müzesi’nde sergilenen eşyalar, demiryollarının kuruluşundan bugüne kadar Türkiye’ye sağladığı iktisadi, sosyal ve kültürel evreleri gözler önüne seriyor. Eskişehir için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Eskişehir merkez otelleri adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Eskişehir Eskişehir Merkez / Eskişehir Tepebaşı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Eskişehir Tren Garı

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR