Çarşamba, Nisan 17, 2024

Gazi Üniversitesi Ankara

Gazi Üniversitesi Hakkında Bilgiler Ankara Yenimahalle

Gazi Üniversitesi; Ankara ili, Yenimahalle ilçesinde yer alan ve 1926 yılından bu yana eğitim vermeye devam eden bir devlet üniversitesidir.

Gazi Üniversitesi, Cumhuriyetin ilk üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. Ankara’da öğretmen yetiştirmek amacıyla açılan Gazi Üniversitesi, ilk olarak ‘’Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü” adıyla açılmıştır. 1982 yılında 2809 sayılı kanunla ‘’Gazi Üniversitesi” adına kavuşmuştur. Gazi Üniversitesi’nde fakülte ve yüksekokullar; Beşevler, Maltepe, Emek, Gölbaşı, Beypazarı ve Çubuk olmak üzere şehrin belirli ilçelerinde 6’ya ayrılmıştır.

Gazi Üniversitesi bünyesinde; 21 fakülte, 1 konservatuar, 4 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 7 enstitü ve 41 araştırma merkezi bulunmaktadır. Gazi Üniversitesi; 4.094 akademik öğretici ve toplam 72 binin üzerindeki öğrenci sayısı ile birlikte eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir.

Şehir merkezinde bulunan ve Ankara Esenboğa Havalimanı’na 30 km mesafede bulunan Gazi Üniversitesi’ne, özel araçlar ve çeşitli farklı toplu taşıma araçları ile birlikte basitlıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Ankara Yenimahalle bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Gazi Üniversitesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR