Perşembe, Haziran 20, 2024

Gaziantep Kalesi Gaziantep

Gaziantep Kalesi Hakkında Bilgiler Gaziantep Şahinbey

Gaziantep Kalesi, Türkiye’de ayakta kalabilen şehir kalelerin en güzel örneklerinden biridir. Günümüze kadar gelen en ihtişamlı kalelerden biri olan kale şehrin merkez ilçesi Şahinbey’de, Alleben Deresi’nin güney kenarında, yaklaşık 25 m yükseklikte yer almaktadır. Şehrin merkezinin hemen hemen her yerlerinden görülebilen bir tepe üzerindeki Gaziantep Kalesi’ni kimlerin inşa ettiği ya da hangi tarihte yapıldığı hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Kale içinde yapılan arkeolojik kazılarla bu noktada ilk önce Roma döneminde bir gözetleme kulesi olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Geçen zamanla kule kaleye doğru genişletilmiştir. Kale günümüzdeki halini ise kaleler mimarı olarak adlandırılan Bizans İmparatoru Justinyanus döneminde milattan sonrasında 6. yüzyılda almıştır. Zaman zaman doğanın yıpratıcılığından etkilenen kale bakım ve onarımdan geçmektedir. Gaziantep Kalesi’nin ana kapısındaki yer kitabesine göre; kapı ve iki yanındaki kule Kanuni Sultan Süleyman tarafından tekrar onartılmıştır.

Günümüzde turistik bir gezi alanı olan bu kale yıl içerisinde birçok ziyaretçisine ev sahipliği yapar. Gaziantep’in tarihi alanları olan Dülük Antik Kenti’ni, Kendirli Kilise’yi, Tarihi Millet Hanı’nı, Ömeriye Camii’ni, Karkamış Harabeleri’ni ve Zeugma Antik Kenti’ni ziyaret ederken Gaziantep Kalesi’ni de gezip görmeyi unutmayın.

Gaziantep Şahinbey bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Gaziantep Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikCan Garden Resort
Sonraki İçerikUludağ Milli Parkı Bursa
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR