Perşembe, Mayıs 23, 2024

Göreme Kiliseleri Nevşehir

Göreme Kiliseleri Hakkında Bilgiler Nevşehir Kapadokya / Göreme

Kapadokya tarihinde önem arzeden yerleşim birimlerinden biri olan Göreme, Nevşehir’e 10 km mesafede yer almakta olup, bölge ziyareti sırasında ziyaretçilerine muhteşem bir kültür turu olanağı sunmaktadır. Aynı anda Hristiyanlık tarihi açısında önem arzeden bir yere sahip olan bölgede çok sayıda önem arzeden esere ve kiliseye rastlamak olağandır.

Bugün Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde yer alan Göreme Kiliseleri arasında Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise yer almaktadır. Bölgede 250’den fazla kilise olduğu bilinmekle birlikte burada yer alan kiliselerin her biri ziyaretçiye açık değildir.

Kaya bloklarının içindeki Göreme Kiliseleri’nde şapeller, yemekhaneler ve oturma mekanları oyulmuştur. Vadideki bu yapıların mimarisinde ise Filistin, Mezopotamya, Bizans ve Ermeni üsluplarından etkilenildiği açıkça görülmektedir. Ayrıca burada yer verilen fresklerde İncil ve Hz. İsa’nın hayatından bazı sahnelere ulaşmak olağandır. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi ziyaretinizde Göreme Kiliseleri ‘ni seyahat planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin. Tarih tutkunu olan ya da olmayın burada yer alan mimariler sizi çok etkilemeye yetecektir.

Nevşehir Kapadokya / Göreme bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Göreme Kiliseleri

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikAmazon Aretias Hotel
Sonraki İçerikMr Crane Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR