Cumartesi, Nisan 1, 2023

Erdek Map

Güzelcehisar Lav Sütunları Bartın

Güzelcehisar Lav Sütunları Hakkında Bilgiler Bartın Amasra / Güzelcehisar

Bartın’ın Güzelcehisar ilçesinde yer alan Güzelcehisar Lav Sütunları, günümüzden 80 milyon yıl öncesinde volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesi sonucu oluştu. Yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde büyük bir ilgi gören lav sütunlarının dünyada da örneklerinin bulunduğu biliniyor. Sütunların çapları 50 – 100 cm boyları ise 100 m’dir. Türkiye’de Bartın’da yer alan sütunlar dünyada ise Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya’da bulunuyor.

Doğal güzellikleri ile birlikte ön plana çıkan Güzelcehisar ilçesi plajı, görülmeye değer doğası ve tabi ki lav sütunları ile birlikte dünya çapında bir üne sahip. Zaman içerisinde turizme kazandırmak için yapılan gelişmelerle Güzelcehisar Lav Sütunları’na olan ilgi her geçen gün artıyor. Proje kapsamında ahşap yürüyüş yolları, iskele ve seyir terası yaptırılan bölge, görenleri kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

Güzelcehisar Lav Sütunları için yapılan gelişmelerden sonrasında alana olan turist ilgisi de artmaya başladı. Yapılan düzenlemelerin ardından iki yıl içerisinde sütunlar 150 bin turist ağırlamıştır. Siz de yolunuz Bartın’a düşerse rotanızı Güzelcehisar Lav Sütunları’na çevirmeyi ve muhteşem doğayı görmeyi ihmal etmeyin.

Bartın Amasra / Güzelcehisar bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Güzelcehisar Lav Sütunları

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR