Pazar, Mayıs 26, 2024

Harput Kalesi Elazığ

Harput Kalesi Hakkında Bilgiler Elazığ

Elazığ ilinde bulunan ve adını bulunduğu Harput ilçesinde alan Harput Kalesi’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Süt Kalesi olarak de bilinen Harput Kalesi’nin bu şekilde isimlendirilmesinin sebebi olarak bir rivayet anlatılır. Rivayete göre kalenin inşası esnasında harca su değil de süt karıştırılmış olmasıdır. Süt karıştırılmasının sebebi olarak da kalenin inşa edildiği yıllarda bölgede su kıtlığı yaşandığı için süt kullanıldığı söylene gelmiştir. Harcına süt karıştırıldığı düşünüldüğü için de halk arasında Harput Kalesi’ne Süt Kalesi de denilmektedir.

Kalede yapılan akademik araştırmalar sonucu bu yapının Urartu’lar tarafından M.Ö. 8 yy. yapılmış olduğuna dair bulgulara erişilmiştir. O dönemlerden günümü kadar gelmeyi başaran nadir yapılar arasındaki Harput Kalesi, zamanında bölgeyi ele geçiren beylikler ve Osmanlı döneminde onarımlar görmüştür. Son olarak da cumhuriyet döneminde restorasyon görmüştür.

Dikdörtgen bir yapıya sahip olan Harput Kalesi iki bölümden oluşmaktadır. Bu iki bölümden biri iç kale, ötekii de dış surlardır. Ancak bu dış surların büyük bölümü gönümüze kadar gelmeyi başaramamıştır. Kalenin kullanıldığı dönemlerde içinde; hastane, cephanelik, tahıl ambarı ve sarnıç gibi bölümleri mevcutmuş. Kalenin dış surlarının çevrelediği yer ise birçok konutu ve dükkanı içine alan bir yerleşim yeri durumundaymış.

Elazığ

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Harput Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikKorient Mira Hotel
Sonraki İçerikHotel Balşen
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR