Perşembe, Mayıs 23, 2024

Isparta Müzesi Isparta

Isparta Müzesi Hakkında Bilgiler Isparta Isparta Merkez

Isparta’da yer alan ve bölgede yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan eserlerin sergilendiği Isparta Müzesi, 1985 yılında hizmete açılmıştır. Bölgede müzenin hizmete açılma çalışmaları ise 1933 yılında halk evinin açılmasına kadar uzanmaktadır. Önceleri halk evinde sergilenen eserler çok daha sonrasında buranın kapatılmasıyla depolarda muhafaza edilmiş müze inşasının tamamlanması ile birlikte de halkla buluşmuştur.

Isparta Müzesi’nde sergilenen eser sayısı bir hayli çeşitli farklı ve sayıca fazladır. Kaynaklarda yer alan bilgilere göre bünyesinde 2953 tane arkeolojik, 2352 tane arkeolojik, 12.671 tane sikke yer almaktadır. Müze Arkeoloji Salonu, Halı Salonu, Etnografya Salonu ve Hazine Salonu olmak üzer 4 ayrı bölümden meydana gelmektedir.

Arkeoloji Salonu’nda Harmanören’de yapılan kazılar sonucu çıkarılan buluntular, Perge Antik Kenti’nden eserler, Yukarı Kilisesi’ye ait ikonalar, Senirkent-Yassıören’den mezar steli ve çok daha nice arkeolojik eser sergilenmektedir. Halı Salonu meşhur Isparta halılarının sergilendiği bölüm iken Etnografya Salonu ise bölgenin kültürü, gelenekleri ve yaşam şekli hakkında bilgi veren tüm buluntulara yer verilmiştir. Son olarak Hazine Salonu^’nda bölgede yaşamış olan medeniyetlere ait sikkeler, bronz ya da gümüş takılar yer almaktadır.

Isparta Isparta Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Isparta Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikLabella Otel Alaşehir
Sonraki İçerikMaslak Aparts
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR