Pazar, Nisan 21, 2024

İznik Ayasofya Müzesi Bursa

İznik Ayasofya Müzesi Hakkında Bilgiler Bursa İznik

İznik Ayasofya Müzesi, İznik’in tam ortasında, surlarla çevrili kentin dört kapısından gelen yolların kesiştiği yerde inşa edilmiş olan yapıdır. İznik şehir merkezinde yer alan bu tarihi yapı Osmanlı’nın şehri fethiyle camiye dönüştürülen bir kiliselerden biridir. Bir dönem müze olarak kullanılmış tarihi cami, 6 Kasım 2011 tarihinde, yaklaşık 90 yıl aradan sonrasında bayram namazının kılınmasıyla ibadete açılmıştı.

Hıristiyanlık aleminde önem arzeden bir yere sahip olan binanın tarihte de öte yandan önem arzeden bir yeri vardır. Bu noktada Hristiyanlıkla ilgili önem arzeden kararların alındığı 7. konsül 787 yılında bu yapıda toplanmıştır. Sonrasında şehrin Osmanlı hakimiyetine girmesi ile birlikte 1331’den sonrasında Orhan Gazi Ayasofya Kilisesi’ni camiye dönüştürmüştür. Kanuni Sultan Süleyman döneminde de, Mimar Sinan camiye çevrilen bu yapıya bir mihrap ilave edip yan neflerde büyük kemer açıklıkları oluşturulmuştur. Yapı çok daha sonrasındaları müze çevrilmiştir.

İznik Ayasofya’da 2007 yılında yapıda restorasyon çalışmaları başlatılmıştır. Restorasyon öncesi minareye dönüştürülen çan kulesi çok harap ve yıkık durumdaydı. Üç nefli bazilika tipinde yapılan müzede iki tane hazırlanma odası mevcuttur. Müze olarak kullanılan yapının tekrar camiye dönüştürülmesi için yapılan restorasyon çalışmaları tartışmalara yol açmıştır. Tarihi müze hakkındaki incelemelerden belgeseller yapılmıştır.

Bursa İznik bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

İznik Ayasofya Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikIc Hotels Green Palace
Sonraki İçerikDim Mağarası Antalya
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR