Perşembe, Haziran 20, 2024

Kapadokya Devrent Hayal Vadisi Nevşehir

Kapadokya Devrent Hayal Vadisi Hakkında Bilgiler Nevşehir Kapadokya / Avanos

Kapadokya’nın Avanos bölgesinde yer alan Kapadokya Devrent Hayal Vadisi, tanea masalsı bir portre görünümünde. Vadi; sahip olduğu farklı suretteki peri bacaları ötürüsıyla tüm dünyada “Hayal Vadisi” olarak da anılıyor. Bazıları ise kayaların gün batımında aldığı renkten ötürü “Pembe Vadi” olarak da isimlendirmiş bu yeryüzü cennetini.

Yıllar önce Kapadokya’da çekilen ünlü Asmalı Konak dizisinden de yakından tanıdığımız Kapadokya Devrent Hayal Vadisi, deve şeklindeki peri bacası ile birlikte ünlü çok daha çok. Vadiyle tanea özdeşmiş olan deve şeklindeki peri bacası, Kapadokya Devrent Hayal Vadisi’ne gelenlerin ilk ziyaret ettiği nokta konumunda bugün. Bu nedenle tahrip görmemesi için bu oluşum çitlerle çevrili durumda.

Kapadokya Devrent Hayal Vadisi, farklı canlıları, özellikle de hayvanları çağrıştıran çok sayıda peri bacasına ev sahipliği yapıyor. Bu anlamda ziyaretçilerinin hayal gücü sınırlarını da geliştiren bir vadi Kapadokya Devrent Hayal Vadisi.

İsmi “derin çukur ve uçurum” anlamını taşıyan Kapadokya Devrent Hayal Vadisi, tanea bir masal diyarını andırıyor diyebiliriz. Gece doğan ayı izlemek için bulunmaz bir yer olan Devrent, “U” şeklini anımsatan bir yapıya sahip. Bir ucu Devrent’e, öteki ucu ise Kızılçukur’a uzanan vadinin orta kısmında ise Paşabağ ve Zelve bulunuyor. Kapadokya Devrent Hayal Vadisi’nde herhangi bir yerleşim yeri yok, Kapadokya’nın öteki vadilerine göre de yürüyüş alanı da bir hayli sınırlı. Devrent Vadisi’ni farklı kılan, sahip olduğu farklı şekillerdeki peri bacaları.

Diğer vadiler gibi bir giriş-çıkışı bulunmayan Kapadokya Devrent Hayal Vadisi’ni, haritadan rota çizerek keşfedebilmeniz çok zor. Vadinin giriş kısmı diyebileceğimiz alanda ise hediyelik eşya satan birkaç yer bulunuyor. Özel araçlar için ücretsiz park yerleri de var. İçeri girdiğinizde sizi önce deve şeklindeki peri bacası karşılıyor. Sonrasında ise patika yürüyüşünü yarım saat gibi bir sürede tamamlayabilirsiniz. Vadinin yüksek noktalarındaki manzara ise çok büyüleyici.

Olur da bir gün yolunuz Kapadokya’ya düşerse eğer, Kapadokya Devrent Hayal Vadisi’ni de görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Nevşehir Kapadokya / Avanos bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kapadokya Devrent Hayal Vadisi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR