Pazartesi, Nisan 15, 2024

Akçay Map

Kapadokya Zelve Vadisi Nevşehir

Kapadokya Zelve Vadisi Hakkında Bilgiler Nevşehir Kapadokya

Peribacalarının yanı sıra vadileriyle de ünlü olan Kapadokya’da yer alan ve bölgenin önem arzeden vadilerinden biri olan Kapadokya Zelve Vadisi, Avanos’a 3 km uzaklıkta yer alıyor. Özellikle tarih boyunca Hristiyanlık için önem arzeden bölgelerden biri kabul edilen vadinin bulunduğu bölgede sayısı 15’i bulan kilise yer alıyor. 8. ve 9. yy’a ait olan bu kiliseler bugün tahribata uğramaları sebebiye ziyaret edilemese de vadiye bambaşka bir görünüm kazandırıyor.

Özellikler giriş kısmında birçok konser ve etkinliğinde düzenlendiği vadi 1950’li yıllara kadar köy olarak kullanılmış. Burada yaşayan ve çok daha sonrasındaları Zelve Köyü’ne taşınan insanların önceleri kaya evlerde konakladıkları biliniyor.

Kapadokya Zelve Vadisi bir de Zelve Açık Hava Müzesine ev sahipliği yapıyor. Girişin ücretli olduğu öte yandan Müzekart’ın da geçerli olduğu Zelve Açık Hava Müzesi’nde ise kiliseler, manastır ya da girişte hediyelik eşya dükkanlarıyla karşılaşmanız mümkün. Geyikli Kilise, Manastır, Vaftizci Kilise, Direkli Kilise, Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise, Değirmen, Güvercinlikler ve Tünel seyahat sırasında görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Uzun yürüyüşler ve tırmanışlar sonucu Kapadokya Zelve Vadisi’nin pek çok yerini keşfetmeye başlamadan önce üzerinize en rahat kıyafetleri giydiğinizden ve yanınıza fotoğraf makinenizi aldığınızdan emin olmanızda fayda var.

Nevşehir Kapadokya bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kapadokya Zelve Vadisi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikSide Temple Hotel
Sonraki İçerikAnastasia Meziki Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR