Perşembe, Temmuz 25, 2024

Karagöl Sahara Milli Parkı Artvin

Karagöl Sahara Milli Parkı Hakkında Bilgiler Artvin Şavşat

Ülkemizin en değerli milli parklarından biri Karagöl Sahara Milli Parkı. 3 bin 251 hektarlık bir alana sahip olan Karagöl Sahara Milli Parkı, Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alıyor. Karagöl ve Sahara Yaylası olarak iki ayrı bölümden meydana gelen milli park, her ikisini de koruma amacıyla kurulmuş ve 1994 yılında milli park statüsüne kavuşmuş. Doğal güzelliği ile birlikte görenleri büyüleyen Karagöl Sahara Milli Parkı, Karadeniz’in en değerli varlıklarından biri aynı anda.

Görülmeye değer güzelliklere ev sahipliği yapan Sahara Yaylası, Yalnızçam Dağları üzerinde varlığını sürdürüyor. Eğim değeri fazlasıyla yüksek olan yayla, yer yer derin vadilerle bölünüyor. 1700-1800 metre yükseklikteki düzlük yerleşim yeri, Sahara Yaylası’nın asıl kısmını oluşturuyor. Ladin ve köknar ağaçlarının yoğun bir şekilde yer aldığı Sahara Yaylası’nın alt bölgelerinde ise sarıçam ağaçları ile birlikte zenginleşmiş bir orman örtüsü mevcut.

Şavşat Karagöl ise, milli parkın en çok ziyaretçi çeken noktası. Ülkemizde aynı isimle anılan çok sayıda göl olmasına rağmen, milli park konumunda bulunan Şavşat Karagöl, bu özelliği ile birlikte ötekilerinden ayrılıyor. Yaz aylarında ve hafta sonlarında göl ve çevresi, piknik yapmak amacıyla gelen yerlilerle son derece kalabalık oluyor. Göl kenarında piknik dışında kayık gezintisi de, yapılan bir başka aktivite olarak öne çıkıyor.

Geçmişte göle çok sayıda Japon balığı bırakılmış. Balıkların göl ekosistemine sağladığı uyumla birlikte Karagöl, şimdilerde bu Japon balıklarıyla da fazlasıyla ünlü. Karagöl Sahara Milli Parkı’nda, orman içerisinde ile birlikterleyen patikalar, doğa yürüyüşleri için fazlasıyla uygun. Eğer milli parka trekking için gelecek olursanız, fotoğraf makinenizi yanınıza almayı ihmal etmeyin deriz.

Karagöl Sahara Milli Parkı içerisinde pek fazla konaklama seçeneği ise ne yazık ki pek bulunmuyor. Konaklama işini Artvin Merkez’de ya da Şavşat ilçesinin merkezinde çözerek, Karagöl Sahara Milli Parkı’nı günübirlik ziyaret edebilirsiniz. Bir öteki seçenek ise, Karagöl’ün kıyısında bulunan Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan tesis. Aslında bu tesis çok daha çok restoran olarak hizmet veriyor ancak 12 yatak kapasitesi de bulunuyor.

Tüm bunların yanı sıra, Karagöl Sahara Milli Parkı içerisinde kamp yapma imkanı da var. Zira bahsetmiş olduğumuz tesisin bahçesi, kamp alanı olarak kullanılıyor. Burada çadır veya karavanda konaklayabilir, tuvalet ve su gibi ihtiyaçlarınızı da tesis içerisinden halledebilirsiniz.

Artvin Merkez’e 92 km mesafede yer alan Karagöl Sahara Milli Parkı’na, Şavşat’ın merkezinden hareket eden köy minibüsleri ile birlikte ulaşım sağlayabilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Artvin Şavşat bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Karagöl Sahara Milli Parkı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikYerküpe Mağarası Muğla
Sonraki İçerikArap Camii İstanbul
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR