Perşembe, Temmuz 25, 2024

Karahisar Kalesi Afyonkarahisar

Karahisar Kalesi Hakkında Bilgiler Afyonkarahisar Afyonkarahisar Merkez

Karahisar Kalesi, Afyonkarahisar şehir merkezinde yer almaktadır. 226 metre yüksekliğinde bulunan ve kentin her noktasından görülebilen bu tarihi kale adına şarkılar, şiirler ve maniler yazılmıştır. Tarihi yapı yüzyıllarca birçok inanışa ev sahipliği yapmış olmasının yanında günümüze kadar da tüm heybetiyle gelebilmeyi başarmıştır.

Volkanik bir kaya kütlesi üzerine oturtulmuş olan kale, M.Ö.1350 yıllarında Hitit İmparatoru II.Murşil döneminde, Arzava seferinde savunma noktası olarak kullanılmış ve Hapanuva adı verilmiştir. Sonraki dönemlerde ise Bizans ve Selçuklular da kullanılmıştır. Kalenin en zirve noktasında, M.Ö.1200-700 tarihleri arasında Anadolu’da yaşamış olan Frigler dönemine ait kültür izlerine rastlanmıştır.

Kalede tanrıça Kybele’ye adanmış birçok tapınma noktasıyla birlikte 4 tane büyük sarnıç yer almaktadır. Surları Selçuklular dönemi olan 1235 yılında onarılmıştır. Bu onarım sırasında kaleye küçük bir de mescit ve saray da inşa edilmiştir. 1573’te Osmanlı padişahlarından II.Selim’in emriyle kalenin burçları, sarnıçları ve kulesi tekrar elden geçirilmiştir.

Günümüzdeki haline ise İl Özel İdare Müdürlüğü’nden temin edilen ödeneklerle yapılan sur onarılmasıyla ve çıkış merdivenlerinin yenilenmesiyle ulaşılmıştır. Günümüzde de gezilebilen bu tarihi kaleye doğru çıktıkça yukarıda göreceğiniz manzara sizi fazlasıyla heyecanlandıracak. Tam tepede ise muhteşem bir manzara gözlerinizi dolduracak ve şehri ayaklarınızın altına serecek. Karahisar Kalesi mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yerler arasında. Afyon gezinizde Anıtkaya Şehitliği’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Afyonkarahisar Afyonkarahisar Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Karahisar Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikSirkeci Mansion
Sonraki İçerikChatto Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR