Pazar, Nisan 21, 2024

Karanlık Kilise Nevşehir

Karanlık Kilise Hakkında Bilgiler Nevşehir Kapadokya / Göreme

Kapadokya’nın tüm kiliseleri gibi tarihi bir öneme sahip olan Karanlık Kilise’nin inşasının 12. yy’a kadar uzandığı bilinmektedir. Nevşehir – Göreme’de Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde yer alan yapı, günümüze kadar çok iyi korunarak gelmeyi başaran kiliselerden biridir. Kilise içindeki fresklerin renklerinin hala canlı olmasının sebebi olarak ise yapının çok küçük bir penceresi olması sebebiye çok fazla ışık almaması gösterilmektedir. Hatta bu nedenle ismine Karanlık Kilise denmiştir.

Kilise, dört farklı milleten oluşan bir ekiple restore edilmiştir. Yapının içerisinde yer alan resimlerin her biri Hristiyanlık tarihinin önem arzeden anlarını anlatmasının yanı sıra Tevrat’tan da bazı olayların resmedildiği görülmektedir. Bazilika tipli kiliselerin giriş bölümüne verilen isim olan narteks, Karanlık Kilise’de dikdörtgen, beşik tonozludur. Narteksine kuzeydeki kavisli bir merdivenden çıkılmaktadır.

İç kısmı sütunlardan oluşan ve kubbeli olan kilisede, Hz. İsa’nın isimlerini sembolize eden sütun üzeri işaretleri yer almaktadır. Korunmasına çok özen gösterilen yapının içerisinde fotoğraf çekmek yasaktır. Kilise Göreme Açık Hava Müzesi’nde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Nevşehir Kapadokya / Göreme bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Karanlık Kilise

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikBera Konya Hotel
Sonraki İçerikKalkan Oasis Hotel Adult Only 16
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR