Perşembe, Mayıs 23, 2024

Kharon Cehennem Kayıkçısı Hatay

Kharon Cehennem Kayıkçısı Hakkında Bilgiler Hatay Antakya

Kharon Cehennem Kayıkçısı; Hatay Antakya’da kayalara oyulmuş olan dev büsttür. St. Pierre Kilisesi’ne 200 metre mesafede kayalara oyulmuştur. Yunan mitolojisinde adı geçen Cehennem Kayıkçısı Charonion (Kharon) kabartması, Antiochus IV Epiphanes (M.Ö. 175 – 164) zamanından günümüze kadar gelmiştir.

Kharon kabartması ilk bakıldığında bir kadın başı gibi görünmektedir. Hatta baş kısmında düzgünce takılmış bir örtü benzeyeni oyuntu olup portre 4 metreye 1.5 metre boyutlarında bir insandır. Edinilen bilgilere göre Helenistik dönemde oyulmuş olan bu portre imparator Antiochos zamanında Antakya’da birçok insanın ölümüne neden olann veba salgını sırasında yapılmıştır. Birçok kişi hastalıktan öldükten sonrasında, Leios adında bir kahin, şehre bakan yüksek bir tepede büyük bir maskenin yapılmasını istiyor ve böyle bir kabartmanın yapılması kararlaştırılıyor. Geçen zamanla birlikte veba salgının durmasıyla mitolojide cehennem kayıkçısı olarak bilinen kaya kabartması tamamlanamadan yarım bırakılmıştır.

Kayalara oyulmuş olan Kharon portresinin yüzü kuzeye dönüktür ve tüm Antakya şehrini görmektedir. Rivayete göre kabartmanın üzerinde ölüm ile birlikte ilgili sözler varmış ancak, bu sözler günümüze kadar gelemeyip tahrip olmuş. Bir söylentiye göre bu sözlerden biri de “Benim servetim ayaklarımın altındadır.” olduğudur. Bu yazı sebebiye kabartmanın altı kısmı hazine avcıları tarafından defalarca kazılmış, ancak burada servet kelimesi ile birlikte anlatılmak istenenin maddi bir servet değil büstün baktığı Antakya şehri olduğu kanısına varılmıştır.

Hatay Antakya bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kharon Cehennem Kayıkçısı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikBursa Teleferik Bursa
Sonraki İçerikLarina Vista Wellness Spa
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR