Perşembe, Mayıs 23, 2024

Kırkkaşık Bedesteni Mersin

Kırkkaşık Bedesteni Hakkında Bilgiler Mersin Tarsus

Mersin’in Tarsus ilçesi, kültürlerin kesişme noktasında bulunmasından ötürü tarih boyunca hareketli bir ticari ve siyasi merkez olmuş. Bu anlamda sayısız tarihi değere ev sahipliği yapan Tarsus’un en önem arzeden tarihi yapılarından biri de Kırkkaşık Bedesteni.

1579 yılında yaptırılan, ilk dönemlerinde imarethane (aşevi) ve medrese olarak kullanılan Kırkkaşık Bedesteni, cumhuriyetten sonrasında kapalı çarşı olarak varlığını sürdürmüş. Ramazanoğulları Beyliği’nden Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmış olan Kırkkaşık Bedesteni, geçmişte “Beyaz Çarşı” olarak biliniyormuş. Dikdörtgen plana sahip olan bedesten, ismini yapının dış cephesinde yer alan kaşık süslemelerinden alıyor. Kesme taştan inşa edilen Kırkkaşık Bedesteni, içerisinde 21 oda ve 7 kubbeden meydana geliyor. Batı ve doğu yönündeki iki kapıdan girilebilen binanın, içeriden iki merdivenle çıkılan iki kulesi ve batı yönünde dış cephedeki iki oda ile birlikte birlikte toplam 25 odası bulunuyor.

2005 yılında Tarihi Kentler Birliği “Proje Yarışma Ödülü” alan Kırkkaşık Bedesteni’nin mülkiyeti ise Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait. Ancak Tarsus Belediyesi kiralayarak 2004 yılında bedesteni restore ettirmiş. 2006 yılında turizm alanında gelişme çabası içinde olan Tarsus için Tarsus Belediyesi, hem tanıtımlarda hem de sosyo-ekonomik ve kültürel alanlarda katkı sağlanması amacıyla bedestenin dükkanlarını işletmecilere kiralamış. 7 Mart 2007 tarihinde yapılan açılış töreni ile birlikte birlikte Kırkkaşık Bedesteni, yeniden hizmet vermeye başlamış.

Günümüzde Kırkkaşık Bedesteni içerisinde faaliyet gösteren dükkan ve ofislerde; başta yöresel el sanatlarına ait seramik, ahşap, bakır, gümüş, deri, dokuma gibi turistik hediyelik eşyalar, yöresel yiyecek ve içecekler, Tarsus’un tarihine, toplumsal ve kültürel yaşamına yönelik yayınlar satılıyor.

Olur da bir gün yolunuz Tarsus’a düşerse eğer, Kırkkaşık Bedesteni’ni ziyaret etmeyi ve yöresel alışveriş yapmayı ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Mersin Tarsus bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kırkkaşık Bedesteni

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikŞah Inn Paradise
Sonraki İçerikCumbalı Plaza
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR