Perşembe, Mayıs 23, 2024

Kızlan Köyü Muğla

Kızlan Köyü Hakkında Bilgiler Muğla Datça

Kızlan Köyü, büyükşehir sınırlarına girdiğinden Yenimahalle olmuştur.

Datça’nın en gelişmiş köyüdür. Halkı turizmle ilgili şu ana kadar herhangi bir gelir elde etmemiştir ancak çevre komşular canlı hayvan, sebze meyve, zeytin, zeytinyağı ürünleri, gelen misafirler tarafından talep edilirse gelir kaynağı olacağından sıcak karşılanmaktadır.

Köyde iki tane zeytinyağı fabrikasında organik zeytinyağı üretimi ve köylüler tarafından şarap imal edilmektedir. Köyün en büyük özelliği pansiyonun arkasındaki tepenin ardı Ege Denizi, pansiyonun gördüğü deniz manzarasının ise Akdeniz olmasıdır.

Kızlan Köyü içerisinde alışveriş yapılabilecek marketler, fırın, sebze-meyve satışı, pazar yeri, kahvehanesi, berberi, sağlık ocağı gibi sosyal alanları bulunmaktadır. Gereme Koyu’na bisiklet ile birlikte ve dağ yürüyüşü (trekking) ile birlikte turistler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Yakınında Sörf Campingler mevcut olup Marmaris asfaltı üzerinde restaurantlar vardır. Köyün girişinde yel değirmenleri, evin civarında ise rüzgar gülü bulunmakta.

M.Ö. 4.yy’da işletildikleri anlaşılan ve kazı çalışmaları süren seramik atölyelerini Eski Datça ile birlikte Hızırşah Köyü arasında görebilirsiniz. Yel değirmenlerini görmek için Datça’ya 8 km uzaklıktaki Kızlan Köyü’ne gitmelisiniz. Yarımadanın da en çok rüzgar alan bölgesidir.

Kızlan Köyü’nün tadını Halise Apart’ta konaklayarak doyasıya çıkarabilirsiniz.

Muğla Datça bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kızlan Köyü

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikSmart Hotel İzmir
Sonraki İçerikBlue Marlin Deluxe Spa Resort
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR