Perşembe, Mayıs 23, 2024

Kula Evleri Manisa

Kula Evleri Hakkında Bilgiler Manisa Kula

18. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en iyi örneğini teşkil eden Kula Evleri, Kula’nın hemen hemen her bölgesinde karşımıza çıkıyor. Türk Evi olarak nitelendirilen Kula Evleri, ahşap binalardan oluşuyor. Planları, kuruluşu, ahşap yapısı, alçı ve kalem işi gibi zengin sistemleriyle Kula Evleri, 19. yüzyılda da devam etmişler. Bu nedenle Kula, tipik bir Osmanlı kent dokusuna sahip.

Genelde iki katlı olan tarihi Kula Evleri’nin üst katları, sokağa doğru çıkıntılı bir yapıya sahip. Kiremitle örtülü olan çatılar ise saçakla bitiyor. Saçakların hemen alt kısmında yer alan süslemeler ise hemen göze çarpıyor. Tahta kepenkli pencereleri, iç avlusu ile birlikte Kula Evleri, günlük yaşam biçimine çok uyumlular.

Tüm Kula Evleri’nin en az 3 metre yükseklikte bir duvar ile birlikte çevrelendiği bir avlusu bulunuyor. Eve girişler de bu avlularda yer alan çift kanatlı ahşap bir kapı ile birlikte sağlanıyor. Genellikle iki katlı olan Kula Evleri’nin zemin katlarında ahır, kiler ve mutfak gibi bölümler yer alıyor. Fırın ve tuvalet ise genelde avlunun bir köşesinde bulunuyor. Ancak sofalı evlerde tuvaletler evin içlerine yapılmış. Kula Evleri’nin plan tipini ise üst kat belirliyor. Üst katlarda da genelde günlük yaşamın geçtiği oturma odaları bulunuyor.

Büyük aile yapısına uygun bir şekilde inşa edilmiş olan Kula Evleri, yaşamın önem arzeden bir bölümünü evde geçiren kadınlara göre düzenlenmiş. Yaz aylarında yaşamın çoğu avluda ve sokakta, kış aylarında ise ara ya da ikinci katta geçiyor. Bahçede ise sebze ve meyve yetiştiriliyor genelde. Yolunuz bir gün Kula’ya düştüğünde Kule Evleri’ni görmeyi ve fotoğraflamayı ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Manisa Kula bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kula Evleri

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikBirun Kümbet Dağ Evi
Sonraki İçerikÇiğdem Pastanesi
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR