Çarşamba, Nisan 17, 2024

Gardenya

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Eskişehir

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Hakkında Bilgiler Eskişehir Odunpazarı

16. yüzyıl Osmanlı dönemine ait bir eser olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Osmanlı Devleti vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılmış. Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi’nde yer alan vakıf kaydına göre Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Büyük Kervansaray haricinde, külliye içerisindeki binaların tümü Vezir Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517-1525 yılları arasında yaptırılmış. Klasik Osmanlı mimarlığında adı bilinen ilk mimarbaşı olan Acem Ali’nin mimarlığını üstlendiği Kurşunlu Camii ve Külliyesi; cami, şadırvan, medrese, talimhane, harem imaret, Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki kervansaraydan meydana geliyor.

İmaret: Vakfiyeye göre, ambar, yemek salonu ve mutfaktan oluşan imaret bölümü, kubbeli bir aşhaneye ve yemekhane yapısına sahip. Giriş bölümünden sonrasında enlemesine atılmış dört sivri kemerle desteklenen tonozla örtülü bir yapıdan meydana geliyor.

Aşevi: Anıtsal özellikteki bacası ile birlikte 19. yüzyılın sonlarından itibaren saat kulesi olarak 1960’lı yıllara kadar kullanılan aşevi, imaretin mutfağı olabilecek batı girişinin kuzeyinde yer alıyor.

Kervansaray: Kesme ve doğal taşın bir arada kullanılmasıyla inşa edilmiş olan kervansaray, 1529’dan sonrasındaya tarihleniyor. Günümüzde nikah salonu olarak kullanılıyor.

Şadırvan: 1536 yılında Matrakçı Nasuh’un çizdiği minyatürde görülebiliyor. Ancak yapılan onarımlar neticesinde orijinalinden bir hayli uzaklaşmış durumda.

Cami: Kubbesi kurşunla kaplı olmasından ötürü Kurşunlu Camii olarak anılıyor. Külliyede kitabeye sahip tek yapı olan Kurşunlu Camii, kare planlı bir kubbeyle örtülü olup, beş bölümden ve son cemaat yerinden oluşuyor.

Olur da bir gün yolunuz Eskişehir’e düşerse eğer, Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Eskişehir Odunpazarı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikArtıç Hotel
Sonraki İçerikAnzak Koyu Çanakkale
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR