Perşembe, Temmuz 25, 2024

Macahel Artvin

Macahel Hakkında Bilgiler Artvin Borçka

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı altı ayrı köyden oluşuyor Macahel. Ülkemizin dokunulmamış nadir ormanlık alanlarından biri olması sebebiyle Macahel, özellikle doğa aşıkları için fazlasıyla özel bir rota.

Camili ismiyle de bilinen Macahel’in böylesine el değmemiş bir doğaya sahip olmasının sebebi ise alana ulaşımın çok zor olması. Kar bir kere Macahel’in toprağına değdi mi, altı ay yerden kalkmıyor. Hatta eski zamanlarda hastalar Gürcistan üzerinden Türkiye’deki hastanelere getirilirmiş. O zamanlara göre yollar biraz çok daha düzgün olsa da, kış mevsimi boyunca Macahel tarifsiz bir yalnızlığa bürünüyor.

Macahel’de bulunan Karçal Dağları, Türkiye ile birlikte Gürcistan arasında doğal bir sınır oluşturuyor. Zaten bölge nüfusunun büyük bir kısmı da Gürcülerden oluşuyor.

Eskiden alana giriş – çıkışlar izne tabi tutuluyormuş ancak şimdi çok daha serbest hale gelmiş durumda. Bir zamanlar sadece yaban hayatını incelemek için gelen bilim adamlarını ağırlayan Macahel, bugünlerde kısa bir süreliğine de olsa dünyayla bağını koparmak isteyen doğaseverleri de misafir ediyor.

Eğer siz de zaman zaman dünyayla ilişiğinizi kesmek isteyenlerdenseniz, Macahel sizin için doğru bir rota olacaktır. Hopa ya da Trabzon’a uçakla geldikten sonrasında, Borçka’daki caminin önünden kalkan servislere binerek Macahel’e ulaşabilirsiniz. Şimdiden huzurlu bir tatil geçirmenizi dileriz.

Artvin Borçka bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Macahel

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR