Perşembe, Mayıs 23, 2024

Milyon Taşı İstanbul

Milyon Taşı Hakkında Bilgiler İstanbul Fatih / Sultanahmet

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Cağaloğlu semtinde yer alıyor Milyon Taşı. Doğru Roma döneminden kalma bir anıt olan Milyon Taşı, Ayasofya Camii karşısında, Sultanahmet Meydanı’nın kuzeybatı köşesinde, Yerebatan Sarnıcı’nın girişinin yakınında, tramvay yolunun yanında bulunuyor.

Şuan nasıl İngiltere’deki Greenwich dünyanın sıfır noktası sayılıyorsa, bundan bin yıl öncesinde Milyon Taşı da aynı görevi görüyordu. Dünya üzerindeki öteki şehirlerin bu şehre olan uzaklığının hesaplanmasında kullanılıyordu Milyon Taşı.

Milyon Taşı’nın İmparator I. Konstantin tarafından 4. yüzyılda yerleştirildiği düşünülüyor. Bizans’ın yeniden inşasını simgeleyen Milyon Taşı, aynı anda Konstantinopolis’in başkent kimliği kazanması amacıyla yapılmış görkemli bir anıttı bir zamanlar. O dönemlerde Milyon Taşı 4 sütundan oluşuyormuş. Şimdilerde ise Sultanahmet ve Ayasofya’nın ihtişamına yenik düşmüş, ağaçların gölgesinde kalmış. Bu nedenle pek çok insan tarafından ne yazık ki fark edilmiyor bile.

Eğer yolunuz İstanbul’a düşerse, Milyon Taşı’nı da görülecek yerler listenize eklemeyi lütfen ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

İstanbul Fatih / Sultanahmet bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Milyon Taşı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikEymir Gölü Ankara
Sonraki İçerikBeypalas Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR