Perşembe, Temmuz 25, 2024

Mısırlılar Evi Burdur Burdur

Mısırlılar Evi Burdur Hakkında Bilgiler Burdur Burdur Merkez

Hinnaplı Ev olarak da anılan Mısırlılar Evi, Burdur Merkez’de, Oluklaraltı Caddesi üzerinde yer alıyor. İki katlı olan ve taş zeminin üzerine bağdadi mimari ile birlikte inşa edilen Mısırlılar Evi Burdur, 19. yüzyıla ait bir yapı olarak çıkıyor karşımıza. Alt katında kışlık odalar ile birlikte kiler, üst katında ise dört odanın yer aldığı Mısırlılar Evi, alaturka kiremitlerle örtülmüş bir çatıya sahip. Evin içerisinde bulunan odaların tümü, ortalarındaki ince uzun planlı sofaya açılıyor.

Tavanlarında ahşap işlemelerin bulunduğu Mısırlılar Evi, ahşap kepenklere sahip birçok pencere ile birlikte aydınlatılıyor. Ahşaptan yapılmış yüklük, tavan ve taban tüm odalarda bulunuyor. Alçıdan yapılmış şerbetliklere de rastlanan Mısırlılar Evi’nin her odasında bu alçı şerbetlikler ve tavan süslemeleri mevcut, ancak en güzel örnekleri başodada yer alıyor. Bu odadaki tavan süslemelerine çok daha çok özenildiği, daireler oluşturularak süslendiği çiçek motiflerinden anlaşılıyor. Özellikle orta göbeğin etrafındaki baklava dilimleri, çok hoş bir görüntü oluşturuyor.

Yolunuz bir gün Burdur’a düştüğünde, Mısırlılar Evi’ni de kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Burdur Burdur Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Mısırlılar Evi Burdur

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikÇamlık Cafe Küçükyalı
Sonraki İçerikYuvam Otel 68
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR