Perşembe, Mayıs 23, 2024

Mudanya Zeytinbağı Taş Mektep Bursa

Mudanya Zeytinbağı Taş Mektep Hakkında Bilgiler Bursa Mudanya / Zeytinbağı

Mudanya Zeytinbağı Taş Mektep, Tirilye’de doğan ve Yunanistan’da eğitim gördükten sonrasında metropolit olarak Tirilye’ye dönen Chrisostomos tarafından 1904-1909 yılları arasında yaptırılan bina hala görkemini korumaktadır.

Osmanlı padişahlarından Abdülmecit döneminde yürürlüğe giren Tazminat Fermanı ülkede pek çok yeniliği de birlikteinde getirdi. 1839 yılında başlayan Osmanlı Devleti’nin siyasal, toplumsal ve ekonomik yapısını batılı anlamda düzenlemeyi hedefleyen reformların sonucu olarak görülen modernleşme hareketlerinin simgesi olarak imparatorluk topraklarında yüzlerce okul yapılmıştır.Bu okul binalarından biri sadece biri de Tiriliye’deki Taş Mektep’tir.

1909 yılında inşa edilmiş olan yapı, 1924 yılında kadar Mudanya, Zeytinbağı’nda yaşayan Rum ailelerin çocuklarının eğitim gördükleri bir bina olarak hizmet vermiştir. Cumhuriyetin kurulmasıyla 1924 yılında Kazım Karabekir Paşa tarafından, öksüz ve yetimlerin eğitim aldıkları bir okula çevrilmiştir. 1988’den bu yana da kullanılmamıştır. Günümüzde ise atıl durumda kalan görkemli asırlık taş mektebin restore edilerek kültür ve turizm merkezine dönüştürülmesi planlanmaktadır.

Bursa Mudanya / Zeytinbağı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Mudanya Zeytinbağı Taş Mektep

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikSera Gölü Trabzon
Sonraki İçerikÜç Şerefeli Camii Edirne
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR