Pazar, Nisan 21, 2024

Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami Bolu

Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami Hakkında Bilgiler Bolu Mudurnu

Bolu – Mudurnu’da yer alan ve tarihi 1374 yılına uzanan Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami, Osmanlı’da Yıldırım Bayezit’in Bolu şehzadeliği döneminde kendisi tarafından yaptırılmıştır. Yapıldığı tarihten bugüne korunarak gelmeyi başaran cami, günümüzde hala ibadete açıktır.

Geometrik olarak kareye yakın dikdörtgen bir planı olan yapının ana mekanını örten kubbe 19.43 metre çapındadır. Caminin ortalama kalınlığı 1.60 olan duvarlarına 8 duvar payesi eklenmiştir. Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami’nin 600’dan uzun yıllar içerisinde hala ayakta ve kullanılır durumda olması çok ilgi çekmektedir. Farklı dönemlerde onarım geçirse de aslında uygun olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Yapının Osmanlı önem arzeden özelliklerinden biri Osmanlı erken dönem mimarisinin en güzel örneklerinden biri olmasıdır. Bunun yanı sıra cami sekiz istinatlı camilerin ilk örneklerinden ve Osmanlı’nın ilk büyük kubbeli yapılarındandır. Caminim beden duvarlarının neredeyse hepsinde moloz taş kullanılmış, saçak silmeleri ise pahlı düz silmelidir.

Bolu Mudurnu bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR