Perşembe, Haziran 20, 2024

Munzur Dağları Erzincan

Munzur Dağları Hakkında Bilgiler Erzincan

Toros Dağları’nın bir uzantısı olan Munzur Dağları, Erzincan’ın güneyi ile birlikte Tunceli’nin kuzeyinde yer alıyor. Volkanik kayalardan oluşan bu dağ zinciri, 3 bin metreyi aşan toplam 10 tane zirveye sahip. Bu özelliği ile birlikte Munzur Dağları, Doğu Anadolu Bölgesi’nin batı kısmındaki en yüksek dağ zinciri olma niteliği taşıyor.

Munzurların yüksek kayalık yapısı, alana geçit vermediğinden, burası tamamen insan elinden uzak bir bölgeydi. Tabi, akarsuların açtığı vadileri saymazsak…

Munzur Dağları’nın yüksek kesimlerinde, dağ çayırları ve kaya habitatları bulunuyor. Daha alçak kesimler ise meşe ormanlarıyla kaplı. Ovacık ilçesine yakın bir bölgede bulunan kalıntılar ise, Munzurların sahip olduğu doğal zenginliklerden sadece bir tanesi.

Munzur Dağları, bitki varlığı ile birlikte ülkemizin en zengin bölgelerinden biri. Hatta dünya üzerinde sadece burada yetişen 7 farklı bitki türü bulunuyor. Munzur Dağları, 11 kelebek türüne ev sahipliği yapması sebebiye de uluslararası bir öneme sahip.

Olurda bir gün yolunuz buralara düşerse, Munzur Dağları’nı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Erzincan

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Munzur Dağları

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR