Pazar, Nisan 21, 2024

Myndos Antik Kenti Muğla

Myndos Antik Kenti Hakkında Bilgiler Muğla Bodrum / Gümüşlük

Antik yazarların sıkça sözünü ettiği ve Mausolos tarafından kurulan Myndos (Mindos) Antik Kenti, Bodrum Yarımadası’nın en batısında yer alan Gümüşlük ilçesinde bulunuyor. M.Ö. 640 yılında, Anadolu’nun en eski medeniyetlerinden biri olan Leleglerin hüküm sürdüğü Myndos Antik Kenti, Ege Denizi ile birlikte Akdeniz’in tam kesiştiği noktada yer alıyor.

Tarihçiler tarafından sözü edilen stadyum ve tiyatrodan hiçbir ize rastlanamıyor Myndos Antik Kenti’nde. Sadece Bizans Çağı’ndan kalma bir kilise, birkaç sur duvarı, tepe üzerinde yanlışlıkla Leleg duvarı diye bilinen su kalıntısı, su içinde kalan dalgakıran ve kule kalıntısı bulunuyor antik kentin toprakların içinde. Ancak toprağın altı sanki gizli bir hazine gibi. Öyle ki, çok dikkatli baktığınızda yarı örtülü sütunlar, mozaik izleri ve seramik parçaları gözünüze çarpacaktır. Büyük İskender, defalarca kuşatmış Myndos Antik Kenti’ni, ancak bir türlü ele geçirememiş. Şimdilerde ise Myndos Antik Kenti, şirin bir balıkçı köyü olarak yaşamını sürdürüyor.

Uzun yıllar boyunca Perslerin, Rodosluların ve Halikarnassosluların egemenliği altında kalan Myndos Antik Kenti’nin büyük bir kısmı ne yazık ki büyük bir deprem sonucunda suların altına gömülmüş. Pergamon Kralı Aristonikos döneminde, sikke yapımı Myndos Antik Kenti’nde gerçekleştirilmiş.

Olur da bir gün yolunuz Bodrum’a düşerse eğer, Myndos Antik Kenti kalıntılarını da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Muğla Bodrum / Gümüşlük bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Myndos Antik Kenti

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR