Perşembe, Mayıs 23, 2024

Niğde Kalesi Niğde

Niğde Kalesi Hakkında Bilgiler Niğde

Üç surla çevrili olan Niğde Kalesi, Eski Niğde şehrinin bulunduğu tepeyi çevrelemektedir. Kalenin bugün birçok yeri yıkılmış ve tahribat görmüş olup, bedenlerin bir kısmı evlerin duvarı olmuştur. Kalenin tam tarihi hakkında bugün ne yazık ki kesin bir bilgiye ulaşılamamış olsa da MÖ 8. yy olarak tahmin edilmektedir. Kale Sadrazam İshak Paşa tarafından 1740 yılında onarılmıştır. Kale dış kale ve kalın bir surla kuşattığı iç kaleden oluşmaktadır.

Niğde Kalesi’nin eski burçlarından birinin üzerine bugün Niğde’nin sembolü haline gelmiş olan saat kulesi bulunmaktadır. Ancak kuleyle ilgili kitabe bilgisine ulaşılamadığı için tarihine ve hakkındaki detaylı bilgilere ulaşılamamıştır. Yalnızca stil itibarıyla 19. yy’a ait olduğu düşünülmektedir.

Niğde Kalesi’nin en yüksek noktasına yapılmış olan ana kulesi ayakta kalan tek burçtan ibarettir. Dikdörtgen olan burçlara yaslanan surlardan çok daha yüksek olan ana kule, kısmen çok daha iyi korunmuş denebilir. Ancak ana kulenin duvarları sağlam olsa da iç kısmındaki birçok oda ve hücre harap bir haldedir. Belediye bugün tepenin etrafını duvarla çevreleyerek, üstünü park haline getirmiştir.

Niğde

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Niğde Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikPaloma Oceana
Sonraki İçerikGolden Lounge Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR