Perşembe, Mayıs 23, 2024

Arma Hotel

Odunpazarı Evleri Eskişehir

Odunpazarı Evleri Hakkında Bilgiler Eskişehir Odunpazarı

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan önem arzeden eserler arasında bulunan Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in turizmine büyük bir katkı sağlıyor. Şehrin en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda varlığını sürdüren bu evler, geçmişten günümüze kadar, Evliya Çelebi başta olmak üzere çok sayıda gezgin tarafından övgüye bahsedilmiş ve bahsedilmeye de devam ediyor.

Hemen hemen tüm Odunpazarı Evleri, başarılı restorasyon çalışmaları ile birlikte turizme kazandırılmış. Bir kısmı hala çok daha konut olarak kullanılıyor, ancak büyük çoğunluğu ufak dükkanlar, müze, kafe, restoran ve butik otel olarak hizmet veriyor. Genellikle Türkmen izleri taşıyan Odunpazarı Evleri, Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimlerini en iyi şekilde yansıtıyor. Ayrıca Eskişehir’in tarihiyle birebir özdeşleştiğini söyleyebiliriz Odunpazarı Evleri’nin.

Tarih boyunca çok iyi korunmuş olan Odunpazarı Evleri, çok daha çok iki katlı yapılardan oluşuyorlar. Sokaklarda gezinirken karşınıza şirin, tek katlı evler de çıkabilir elbette ama çoğu taşra görkemi ile birlikte yapılmış. Evlerin alt katları hol, mutfak, depo ve arka bahçeye çıkmak için kullanılıyor. Odalar ise üst katta yer alıyor. Günümüzde mimari yapısının zarar gördüğü bilinen Odunpazarı Evleri, yine de hala eski biçimini korumayı başarabilmiş nadir yapılardan.

Odunpazarı ve Odunpazarı Evleri arasında dolaşırken kendinizi tanea bir zaman makinesi içerisinde hissedebilirsiniz. Odunpazarı Evleri dışında, bölgede gezip görmenizi önerebileceğimiz çok sayıda önem arzeden tarihi yapı, turistik mekan ve müze yer alıyor. Bunlar; Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Balmumu Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Alaaddin Camii, Anadolu Üniversitesi Karikatür Müzesi, Arasta ve Şeyh Edebali Türbesi. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Eskişehir Odunpazarı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Odunpazarı Evleri

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR