Çarşamba, Nisan 17, 2024

Ortahisar Etnografya Müzesi Nevşehir

Ortahisar Etnografya Müzesi Hakkında Bilgiler Nevşehir Kapadokya / Ortahisar

Kapadokya’nın en büyük yerleşim yerlerinden olan Ürgüp, Nevşehir Merkez’e yaklaşık 22 km. mesafededir. Nevşehir ile birlikte Ürgüp arasında kalan Ortahisar beldesi tarihi çok eskilere dayanan bir yerleşim yeridir. Ürgüp gezilecek yerler listesindeki Ortahisar, tüm bu tarihi dokusunun yanında Kapadokya yöresinin yaşam biçiminin, kültürünün ve tarihinin mankenlerle canlandırıldığı bir özel bir müzeye de ev sahipliği yapmaktadır. Müze aynı anda yörenin ilk etnografik müzesidir.

Tarihi Kapadokya’nın ve tarihi Ürgüp’ün etnik kültürünü yakından tanımanıza olanak sağlayacak olan Ortahisar Etnografya Müzesi, buraya gelmişken mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biridir. Özel bir girişimle 2004 yılında kurulmuş olan etnografya müzesi, Ortahisar eski belediye binası ve bir otelin restorasyonuyla 12 oda şeklinde düzenlenmiş ve hizmete açılmıştır. Müze ziyarete gelenlerin dinlenebileceği bir kafeteryaya da ev sahipliği yapmaktadır.

Bu özel müzede, bölgenin günlük hayatın akışından tarımına, bağcılık ve pekmez yapımına, dokumacılığından kayaların oyularak ev haline getirilmesine kadar yaşaman her noktasına tanık olabilirsiniz. Ayrıca; hamam, köy odası, kına gecesi, yöresel kız isteme sahneleri mankenler üzerinde çok güzel bir kompozisyon oluşturularak anlatılmış.

Nevşehir Kapadokya / Ortahisar bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Ortahisar Etnografya Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikKaklık Mağarası Denizli
Sonraki İçerikKayhan Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR