Perşembe, Mayıs 23, 2024

Pişirici Mescidi ve Kasteli Gaziantep

Pişirici Mescidi ve Kasteli Hakkında Bilgiler Gaziantep Şehitkamil

Bazı yörelerde meydan ya da sokak çeşmeleri için kullanılan kasteller, Gaziantep’in en meşhur yapıları olarak biliniyor. Pişirici Mescidi ve Kasteli ise, Gaziantep’de günümüze ulaşan kastellerin en eskilerinden biri. Kastelin tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız, suyun taksim edildiği yer olarak ifade edebiliriz.

Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan Pişirici Mescidi ve Kasteli’nin 1282 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Kastel, Gaziantep Ağa Camii’nin kapısının karşında bulunan Müftüoğlu Sokak’ın hemen başlangıcında karşılıyor bizleri. Kastele biri kuzeyden, ötekii güneyden olmak üzere iki merdivenle iniliyor. Üst örtüsü yol seviyesinde.

Pişirici Mescidi ve Kasteli’nin girişinde havuz, banyo ve helaların bulunduğu alan yer alıyor. Tavan kısmı oyma taştan yapılmış olan mescidin tam ortasında ise yüzlerce yıldır kaynayan berrak su göze çarpıyor. Bu kısım çok büyüleyici.

Eğer yolunuz Gaziantep’e düşerse, Pişirici Mescidi ve Kasteli’ni de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Gaziantep Şehitkamil bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Pişirici Mescidi ve Kasteli

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikJustiniano Park Conti Club
Sonraki İçerikAğlayan Kaya Manisa
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR