Perşembe, Haziran 20, 2024

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi Ankara

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi Hakkında Bilgiler Ankara Ulus

Ankara’nın Ulus semtinde ziyaretçilerini bekleyen Roma Hamamı Açık Hava Müzesi, Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde, Ulus’tan itibaren yaklaşık 400 metre mesafede, caddeden 2,5 metre yükseklikte konumlanıyor. 3. yüzyılda Septimius Severes’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından inşa ettirilen Roma Hamamı Açık Hava Müzesi, Sağlık Tanrısı Asklepion adına yaptırılmış.

Günümüzde Roma Hamamı Açık Hava Müzesi olarak ziyaret edilen bu platformun geçmişte bir höyük olduğu tespit edilmiş. Müzenin en üstünde çoğunluğu Roma dönemine, kısmen ise Bizans ve Selçuklu dönemine, alt kısmında ise Frig devrine ait kalıntılar elde edilmiş.

80 x 130 metre boyutlarında olan Roma Hamamı Açık Hava Müzesi, taş ve tuğladan inşa edilmiş. Müzenin Çankırı Caddesi’ndeki girişi, sütunlu bir revak kalıntısının çevrelediği geniş bir alana yayılıyor. Aynı anda buradan Palaestra olarak adlandırılan beden eğitimi ve güreş yapılan alana de giriliyor. Bu bölümün sağ tarafındaki sütunlu yolun üzerinde ise dört köşeli ve yuvarlak pek çok yazılı sütun yer alıyor.

Olur da bir gün yolunuz Ankara’ya düşerse eğer, Roma Hamamı Açık Hava Müzesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın. Müzeyi; 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08.30-19.00, 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti ise 5 TL. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Ankara Ulus bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR