Perşembe, Mayıs 23, 2024

11 Leblon

Sakarya Nehri Sakarya

Sakarya Nehri Hakkında Bilgiler Sakarya

Ülkemizin en önem arzeden akarsularından biri olan Sakarya Nehri, yaklaşık olarak 824 km’lik uzunluğu ile birlikte Fırat Nehri ve Kızılırmak’tan sonrasında Türkiye’nin en uzun 3. akarsuyu olma özelliği taşıyor. Kuzeybatı Anadolu’nun en büyük akarsuyu olan Sakarya Nehri, ismini ise Eski Yunan mitolojisindeki Nehir Tanrısı Sangarius’tan alıyor. Afyon’un kuzeydoğusundaki Bayat Yaylası’ndan doğan Sakarya Nehri, 57 bin km2 yağış alanına sahip.

İstiklal Savaşı’nda çevresinde geçen muharebelerle çok daha çok tanınan Sakarya Nehri, Eskişehir, Ankara, Bilecik ve Sakarya şehirlerinden geçerek, Karasu ilçesinin batısında Karadeniz’e dökülüyor. Nehrin ve kollarının yer aldığı arazi fazla yağışlarda meydana gelen taşmalardan ötürü büyük zararlar görmüş. Ancak nehrin üzerine kurulu olan barajlar sayesiyle bunun önüne büyük ölçüde geçilmiş. Sakarya Nehri üzerinde buluna en önem arzeden barajlar ise Sarıyer ve Gökçekaya Barajları.

Sakarya Nehri’nin en büyük kollarından biri ise Porsuk Çayı. Nehrin Aladağ ve Kirmir sularını aldığı bölgede, ülkemizin en büyük santrallerinden biri olan Sarıyar Hidroelektrik Santrali ve Gökçekaya Hidroelektrik Santrali kurulu. Olur da bir gün yolunuz Sakarya’ya düşerse eğer, Sakarya Nehri’ni de görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Sakarya

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Sakarya Nehri

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikOtel Özsoy
Sonraki İçerikSultan Otel Sivas
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR